Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 20 września 2012

PPS

 Krok zerowy: Kupujemy sobie kartę prepay, aby mieć Irlandzki numer telefonu. Przyda nam się np. w czasie wypełniania wniosku o numer PPS.

Pierwszym krokiem jest wynajęcie mieszkania. Naprawdę ciężko go ominąć!
To już opisałem w jednym z poprzednich postów.

Jedną z najważniejszych rzeczy w Irlandii jest posiadanie swojego PPS number. Jest tak ważny jak w Polsce pesel oraz służy jednocześnie jako nasz NIP.

Nie jest trudno go uzyskać. Potrzebny będzie najlepiej paszport oraz potwierdzenie miejsca zamieszkania.

Alternatywą dla paszportu może być nasz dowód osobisty, jednak pytając urzędnika czy woli paszport czy mój dowód, zdecydowanie powiedział paszport!

Druga rzecz potrzebna do otrzymania numeru PPS, może wydawać się dziwna dla nas Polaków ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do pewnego komunistycznego zwyczaju tj. obowiązku meldunkowego. W Irlandii (i nie tylko) nie ma czegoś takiego. Jednak udowodnienie swojego miejsca zamieszkania jest często koniecznością. Ogólnie wszędzie tam gdzie się pyta nas o adres, tam potrzebny nam będzie dowód potwierdzający, że faktycznie tam mieszkamy.

Do wyrobienia numeru PPS wystarczy tylko (lub aż) rachunek np. za gaz, zawierający adres miejsca naszego zamieszkania. Do tego na rachunku, odręcznie napisane potwierdzenie zawierające nasze dane, że faktycznie tam mieszkamy. Teoretycznie musi być napisane przez właściciela i podpisane. W praktyce ja użyłem rachunku, który był wystawiony na nazwisko X, osobnika który już nie pod tym adresem nie mieszkał. Oświadczenie napisała na tym rachunku właścicielka domu nie podpisując się. Jej nazwisko nie widniało na rachunku. I generalnie to wystarczyło. Prawda taka, że można by samemu to sobie napisać na rachunku i też by było dobre. Trzeba jednak pamiętać, że pod ten adres przyjdzie nam dokument z naszym numerem. Więc rachunek znaleziony na ulicy raczej nie wchodzi w grę.

Alternatywnie zamiast rachunku, umowa o wynajem zawierająca adres lub potwierdzenie pracodawcy, że mamy zatrudnienie i on za nas ręczy.

Teraz ciekawostka, taki rachunek wystarczył mi jako dowód zamieszkania do wyrobienia odpowiednika polskiego numeru pesel, natomiast nie był wystarczający do otworzenia konta bankowego. Aby otworzyć takowe w AIB allied irish bank,  potrzebna mi koperta, z urzędu lub innej oficjalnej placówki jak np. gazownia, na której widnieje moje imię i dany adres. Dobrze, że taką oficjalną kopertę dostajemy z numerem PPS.

Wyrobienie numeru PPS należy dokonać w centrum Dublina (uniwersalne miejsce) lub w innych oddziałach tzw. social welfare office (w pobliżu miejsca zameldowania). Więc niestety nie możemy pójść do dowolnego oddziału.

Osobiście byłem w centrum Dublina, czekałem 70 minut (28 osób przede mną), bardzo duża kultura urzędników, wiedzą co robią, pomagają przy wypełnianiu wniosku. Wniosek to podstawowe pytania o imiona, daty narodzin, nazwiska, cel ubiegania się o PPS. Urzędnik pomaga wypełniać, można poprosić kogoś, żeby nam tłumaczył na Polski (np. znajomego). Robią nam zdjęcie kamerką i prawie to już wszystko. Jeszcze tylko wybierzemy sobie 2 z 15 security questions np. jakie mieliśmy przezwisko w młodości i napiszemy do nich odpowiedzi. To są pytania które nam zada urzędnik dnia następnego jeśli zadzwonimy zapytać się jaki mamy numer. Tak jest numer jest już dostępny na 2 dzień i jest już ważny. Natomiast oficjalny dokument przychodzi do 5 dni roboczych pocztą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz