Łączna liczba wyświetleń

piątek, 21 września 2012

Wtyczki do kontaków


Wtyczki do kontaktów.

Często zapominamy, że takie drobiazgi jak wtyczki i kontakty w różnych krajach mogą być różne. Mało tego różnica potencjałów w kontaktach, dalej zwana napięciem też może być różna.

Jeżeli wybierzemy się z naszą elektryczna golarką za ocean, okaże się, że wtyczki są zupełnie inne i jej tam nie użyjemy. Mało tego, różne napięcia w gniazdach nie pozwolą nam używać lub nawet uszkodzą nasz sprzęt. Urządzenie które pozwoli nam podłączyć naszą mikrofalówkę kupiona za oceanem w europie jest transformator.

Dobre nowiny dla tych, którzy jadą do Irlandii są takie, że nie trzeba nam transformatorów, aby uruchomić nasze Polskie sprzęty. Złą nowiną jest fakt, że wtyczki są zupełnie inne. 

Pierwszą różnicą jest fakt, że wszystkie gniazdka i wtyczki zawierają uziemienie, co jest zdecydowanym plusem. Ogólnie Irlandia bardzo kocha rozwiązania elektryczne bo bardzo często w ten sposób ogrzewają swoje domostwa oraz wodę do mycia. Jest to miłość trudna, gdyż jest to podobnie jak u nas dość kosztowne. O samych rachunkach jeszcze napiszę.
Miłość do "rozwiązań elektrycznych" wymusiła konieczność zabezpieczania kontaktów. Bolec od uziemienia  jest dłuższy, wkładając wtyczkę do kontaktu najpierw wchodzi uziemienie, co powoduje otwarcie się plastikowych klapek, co umożliwia włożenie pozostałych bolców. Zdecydowanie nie trzeba już się tak martwić o najmłodszych.
Wtyczki też posiadają kable zawsze skierowane w dół po włożeniu do kontaktu, co uniemożliwia łatwe i przypadkowe wyrwanie.

Teraz dobre nowiny. Polscy pionierzy w Irlandii rozgryźli problem różnych wtyczek. Cała historia wyglądała tak:

A: No, ale nie rozlewaj!
B: Ty patrz... Tu inne wtyczki do kontaktów są!
A: Hmmmm, weź no daj śrubokręt
B: Nie mam.
A: To noża..

I dwie minuty później, nasi pionierzy wymyślili, że jeśli włożymy coś cienkiego i długiego do dziurki na uziemienie (klucz, zapałkę, wykałaczkę) to otworzą się pozostałe klapki. I wtedy metodą "na chama", da się wcisnąć naszą Polską wtyczkę.

I tak to się kręci. Natomiast warto poszukać jakichś przejściówek!! Bolce w naszych wtyczkach są jakieś 0,7 mm położone bliżej siebie niż te irlandzkie. Wpychając te wtyczki do kontaktów możemy je złamać. Jeśli istnieje konieczność wkładania i wyciągania naszych wtyczek, na pewno ulegną z czasem uszkodzeniu, co może być problematyczne, gdy wtyczka jest jednocześnie ładowarką.


1 komentarz:

  1. Gniazdka faktycznie różnią się w zależności od kraju, ale istnieją przecież przejściówki.

    OdpowiedzUsuń